قیمت روز موتور زانتیا – قیمت اجناس

با خنک شدن موتور و کاهش دمای آب مجدداً بوبین رله توسط فشنگی به بدنه وصل می شود و این چرخه تا زمانیکه خودرو روشن است ادامه می یابد. تو همین گیر و دار بودم که لرزش خفیف زیر درب موتور حس کردم به علائم نگاه کردم دیدم چراغ دینام روشن شد حدس زدم تسمه پاره کردم زدم بغل دیدم درسته. نشستم به ارومی حرکت کردم دیدم تعلیق عادی و ترمز هم بدون مشکل کار میکنه با این حال با سرعت اروم (۴۰) به حرکت ادامه دادم تا رسیدم به شهر و محل مورد نظر که یکباره ماشین خوابید زمین و ترمز هم تعطیل شد ولی چون سرعت زیادی نداشتم با دستی ماشینو نگه داشتم (خدا رحم کرد) کل مسیری که با این وضع طی کردم حدود ۲۵ کیلومتر بود و اگر این اطلاع محدود رو نداشتم خدا میدونه چی میشد. مدلهای اولیه تا سالهای ۸۳ از لحاظ مونتاژ قطعات تغییر یافته نسبت به ۴۰۵ اندکی زود به صدا میافتاد و کیفیت خوبی ندارد و این موجب میشود اتاق کم کم دچار سر و صدا شود. 2. بوشهای این موتور از نوع تر میباشد که اگر توجه کرده باشید پس از جا زدن به طرفین مقداری خلاصی دارد که فقط توسط قرار گرفتن سرسیلندر محکم میشود.

همچنین اگر در حالت P قرار دهید نیز نباید با سرعت بالا حرکت کنید و دفع ضربات در این حالت محدود میباشد و توصیه نمیشود با سرعت بیش از ۴۰ کم حرکت کنید اما هیچ سیستمی جهت کنترل این موضوع وجود نداشت و ممکن بود در اثر نادانی راننده اسیبهای جدی به ماشین وادر بشه. اگر یادتان باشد در تست ایمنی تندر ۹۰ گفتیم اتومبیلهایی پیدا میشوند که بر اثر برخورد، آثار تخریب تا شعاع گستردهای از اتومبیل را در برمیگیرد؛ زانتیا مثال بارز چنین خودرویی با ایمنی کم است. داشتم با زانتیا (حدود ۸۴) با یکی از همکارا مسیر تهران اصفهان را طی میکردم با سرعت حدود ۱۷۰ دیدم یک ۴۰۵ پشتم نوربالا پایین میکنه که سبقت بگیره خندم گرفت رفتم بغل که بیاد سبقت بگیره و خودم پامو گذاشتم رو گاز که حالشو بگیرم اما با کمال تعجب سرعتم رسیده بود به ۱۹۰ که دیدم خیلی راحت از بغلم گذشت فکر کنم ۲۱۰ تا رو داشت. در یک جایی خونده بودم که اگه تسمه پاره بشه چون کل سیستمهای هیدرولیکش قدرتشونو از اون میگیرن کلا تعلیق و ترمز تعطیل میشه. حتي نمونه اصلاح شده موتور زانتيا V6 هم تو قدرتو گشتاور نمي تونه حريف ماكسيما بشه اونوقت شما ميگيد موتور ماكسيما چيزه خاصي نيست ؟

اونوقت شما ميگي موتور زانتیا 0.9 چيزي نيست؟ وقتی شما سیستم را در حالت H یا B بگذارید به دلیل قفل شدن تعلیق عملا نباید با ان حرکت کنید و در صورت حرکت با سرعت بالا به سیستم تعلیق اسیب میرساند. مصرف سوخت آن نیز در عمل بیش از ۱۰ لیتر است که البته کارخانه سازنده به عدد ۹.۵ برای حالت بنزین اکتفا کرده است. اين موتور رو 530i E39 نصب بوده و 231 اسب 300nm گشتاور داشته كه اگه با ماكسيما مقايسه كنيد ميبينيد ماكسيما خيلي هم ازش كمتر نيست و فقط 4 اسب كمتر و 5nm گشتاور كمتر داره نسبت به موتور 3000 BMW هم زمان خودش كه جزوه بهترين موتورهاي 3000 زمانه خودش بوده. اگه فكر مي كنيد موتور ماكسيما آنچنان چيز خاصي نيست جالبه بدونيد با يكي از بهترين موتورهاي زمان خودش يعني موتور M54B30كه براي BMW بوده مي تونسته رقابت كنه و زياد كم نياره. كجا 605 در برابر ماكسيما برنده مطلق بوده؟

اما از لحاظ تجهیزات ایمنی زانتیا در شرایط بهتری نسبت به ELX قرار دارد، به طوری که ELX تنها از سیستم ترمز ABS بهره میبرد اما زانتیا علاوه بر سیستم ترمز ABS به کیسه هوا (ایربک) نیز مجهز است. ضمنا سرعت و زاویه چرخش فرمان نیز کنترل و بسته به شرایط ecu تصمیم میگیره که روی حالت سخت یا نرم تعلیق را تنظیم کنه. حالت P: در این حالت ماشین با ارتفاعی بالاتر از حالت عادی قرار میگیره و عموما جهت رد شدن از موانع بلند که ممکن کف ماشین گیر کنه استفاده میشه و عملکرد تعلیق در مقابل ضربات خشک و محدود هست. حالت H: بالاترین ارتفاع که در این حالت روغن هیدرولیک کاملا به داخل گوی ها پمپ شده و جهت تعویض راحت تایرها در نظر گرفته شده. تو اون مدت فکر کنم سیستم قدرتشو از فشار روغنی که در گوی مرکزی ذخیره بود تامین میکرد. سوئیچ را حداقل به مدت ۱۰ ثانیه ببندید. هر چند گران بودن قطعات یدکی باعث شد این بنزها بیشتر در خارج از جادههای شهری حضور داشته باشند و حتا به نیروهای پلیس اخطار مراقبت از خودرو و عدم درگیری با مجرمان داده شود. موتور قدرتمند و ۶ سیلندر آن با توانایی تولید ۱۷۵ اسب بخار قدرت، در دهه ۸۰ جادههای کشورمان را کاملاً تحت سلطه خود داشتند و بار دیگر عملاً فرصت را از مجرمان سلب میکردند.

پاسخی بگذارید

Comment
Name*
Mail*
Website*